Řídicí výbor ITI podpořil nové investice v regionu a schválil přesun financí na nové tramvaje

napsáno dne

Řídicí výbor ITI Olomoucké aglomerace na svém 52. zasedání ve středu 17.6.2026 podpořil sedm významných projektů zaměřených na rozvoj veřejného prostoru, ochranu kulturního dědictví a zvýšení bezpečnosti v dopravě. Zároveň schválil přesun financí na pořízení nových tramvají pro Dopravní podnik města Olomouce.

Podporu získaly projekty napříč celou Olomouckou aglomerací. Mezi schválenými záměry jsou například revitalizace lokality Hradisko – východ v Olomouci, vznik komunitní zahrady v Konici, úpravy veřejných prostranství v Blatci a Přerově-Lověšicích, oprava fasády kostela sv. Jakuba v Lipníku nad Bečvou, rekonstrukce Svatojánského mostu v Litovli nebo modernizace dopravní infrastruktury v Litovli.

Výbor se zabýval také průběžným plněním strategie ITI pro programové období 2021–2027. „Dosavadní výsledky potvrzují, že Olomoucká aglomerace úspěšně směřuje ke splnění důležitého finančního milníku stanoveného pro polovinu roku 2026. Díky vysoké míře připravenosti projektů se daří efektivně využívat evropské prostředky určené na rozvoj území,“ uvedl tematický koordinátor za vzdělávání, cestovní ruch a sociální oblast Petr Kolář.

Významným rozhodnutím bylo schválení přesunu téměř 39 milionů korun z projektu výstavby dobíjecích stanic pro bezemisní vozidla městské hromadné dopravy. U tohoto projektu došlo ke zpoždění přípravy, a proto byly finanční prostředky převedeny na připravený projekt obnovy vozového parku Dopravního podniku města Olomouce. Díky tomu bude možné urychlit nákup nových tramvají a zajistit efektivní využití dostupných dotačních zdrojů.

Důležitým bodem jednání byla také příprava Integrované strategie udržitelné městské mobility (ISUMP), která bude určovat směr rozvoje dopravy v Olomoucké aglomeraci v následujících letech. Ministerstvo dopravy akceptovalo pro území aglomerace zjednodušenou variantu zpracování tohoto dokumentu, což významně usnadní jeho přípravu. „Včasné schválení strategie je zásadní podmínkou pro možnost čerpání evropských a národních dotačních prostředků na dopravní projekty po roce 2028,“ okomentoval tematický koordinátor pro mobilitu Petr Kladivo.

Řídicí výbor zároveň prodloužil termín pro podávání projektových záměrů v několika vyhlášených vyzváních až do konce září letošního roku. Města, obce a další oprávnění žadatelé tak získají více času na dokončení projektové přípravy a předložení kvalitních žádostí o podporu.

Členové výboru byli rovněž informováni o pokračující mezinárodní spolupráci Olomoucké aglomerace. V květnu se uskutečnila pracovní návštěva polské aglomerace Bielsko-Biała, kde se zástupci českých a polských měst věnovali rozvoji spolupráce funkčních městských oblastí a sdílení zkušeností v oblasti strategického plánování.  Současně pokračují také aktivity v rámci evropského projektu URBACT Daring Cities, zaměřeného na obnovu a oživení městských lokalit za aktivního zapojení veřejnosti. V květnu proběhlo setkání partnerů v maďarském Dunaújvárosi a vyvrcholením projektu bude závěrečná mezinárodní konference, která se uskuteční ve dnech 8.–9. července 2026 v Olomouci za účasti partnerů z několika evropských zemí.

Příští jednání Řídicího výboru ITI Olomoucké aglomerace se uskuteční 26. srpna 2026.

Související aktuality


Všechny aktuality
!
Prohlížeč Internet Explorer není podporován!
Pro procházení webu prosím nainstalujte jiný prohlížeč.
Stáhnout Microsoft Edge