Olomouc hostila zástupce ITI z celé republiky
Ve dnech 10. a 11. 12. 2024 proběhla v olomoucké Pevnosti poznání konference ITI pro představitele všech aglomerací ČR, zástupců řídicích orgánů jednotlivých opera...
Azylový dům s bydlením až pro 30 sociálně slabých osob nebo lidí bez domova bude v dohledné době postaven v okrajové části Přerova. Jedná se o dvoupodlažní kontejnerovou stavbu, kterou bude provozovat Charita Přerov. Stavba je z převážné většiny financována Evropskou unií z programu IROP. Celkové náklady projektu činí bezmála 35 mil. Kč., z čehož dotační prostředky dosáhly více než 33,2 mil. Kč. Azylový dům by měl být hotový do konce letošního roku a otevřen v lednu roku 2025. O přípravě, realizaci a cílech projektu jsme si povídali s ředitelkou Charity Přerov Alenou Pizúrovou.
Můžete nám přiblížit hlavní myšlenku projektu Azylový dům v Přerově a jak projekt zapadá do strategie ITI Olomoucké aglomerace?
Charita Přerov od roku 2019 provozuje sociální službu Nízkoprahové denní centrum Lorenc pro osoby bez přístřeší, kde máme stabilně evidováno kolem 160 klientů. Někteří z nich mají zájem o bydlení v důstojnějších podmínkách a mají i snahu navrátit se k běžnému životu, tzn. najít si zaměstnání a mít se z něj kam vrátit k odpočinku. V posledních letech však v Přerově bylo několik soukromých ubytoven zavřeno, také zde chybí noclehárna. Proto jsme se chopili příležitosti a myšlenky, která vznikla v rámci komunitního plánování, kdy byla jednoznačně identifikovaná potřeba zřízení a provozování ubytování pro danou cílovou skupinu, formou registrované sociální služby, ať už azylový dům, nebo noclehárna. Projekt podporuje jednu z klíčových aktivit Tematického integrovaného řešení 6 Sociálně citlivá aglomerace, a to oblast sociálního vyloučení, boje s chudobou a řešení bezdomovectví a jeho realizací dojde ke zkvalitnění nabízených služeb pro cílovou skupinu a také ke zvýšení kvality života v části aglomerace.
Jakým způsobem přispěla podpora Olomoucké aglomerace k realizaci tohoto projektu a jak důležitá byla tato podpora pro jeho úspěch?
Nejvýznamnější podporou pro nás ze strany ITI OA byla možnost využití vyhlášeného dotačního titulu IROP, který řeší zkvalitnění služeb pro danou cílovou skupinu.
Přiblížíte nám hlavní kroky a etapy realizace projektu? Jaký je aktuální stav projektu?
Realizace projektu je jednoetapová, protože se jedná o kontejnerovou stavbu, jejíž realizace z technologického hlediska nevyžaduje delší časové postupy. Celá stavba bude realizována během 120 dnů. V této chvíli proběhlo výběrové řízení na dodavatele stavby a v nejbližších dnech bude podepsána Smlouva o dílo. Pak již nic nebrání samotné realizaci stavby.
Kolik lidí v Azylovém domě najde ubytování a jaký je předpokládaný dopad na místní komunitu?
Jedná se o dvoupodlažní kontejnerovou stavbu s kapacitou 30 osob, ubytovaných zpravidla na dobu 1 roku, v souladu se zákonem 108/2006 Sb., o sociálních službách a navazující vyhlášky. Předpokládáme, že obyvatelé domu budou převážně z řad klientů našeho Nízkoprahového denního centra Lorenc. Protože bude azylový dům provozován jako sociální služba, bude se zde s klienty dále pracovat na řešení jejich životní situace a budou podporováni ve snaze o zařazení se do běžného života. Také zde budou moci nalézt ubytování i lidé bez přístřeší, kteří mají zdravotní obtíže, které je potřeba doléčit, což by při nestabilním bydlení nebylo možné. V této souvislosti bude azylový dům spolupracovat s naší Domácí zdravotní péčí, kterou Charita Přerov poskytuje.
Popsala byste spolupráci s městem Přerovem, a jak tato spolupráce v rámci Olomoucké aglomerace přispěla k realizaci projektu?
Na počátku celé myšlenky vybudování azylového domu v Přerově byla spolupráce s městem Přerov velmi významná, protože Charita Přerov nedisponuje ani vhodným objektem, ani pozemkem. Proto jsme v první fázi oslovili Město Přerov, které nám nabídlo k odkoupení objekt, ve kterém se nachází také NDC Lorenc. Po důkladném zvážení všech kladů a záporů jsme došli k závěru, že kumulovat dvě sociální služby pro danou cílovou skupinu v klidové zóně panelového sídliště by mohlo vyvolat nevoli obyvatel, a tím by byl projekt ohrožen. Proto jsme hledali jiné řešení, které se nabízelo výstavbou nového objektu na pozemku ve vlastnictví města Přerova, který nám byl nabídnut. Pozemek se však nachází na okraji města Přerova, ve vyloučené lokalitě, obývané především romskými spoluobčany. Tuto skutečnost vnímáme jako výzvu, které budeme muset čelit. V dané lokalitě však již působí jiné dvě naše sociální služby právě pro Romy, což je sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi a Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Průzkumem mínění našimi pracovníky v rámci komunity jsme zjistili, že obyvatelům lokality výstavba azylového domu nijak nevadí a ani cílová skupina pro ně nepředstavuje žádný problém.
Jakým způsobem bude zajištěno financování a udržitelnost Azylového domu po jeho dokončení?
Po dokončení a předání objektu k užívání bude provoz zajištěn skrze financování registrované sociální služby, na základě Pověření k výkonu obecně hospodářského zájmu, především prostřednictvím dotací z MPSV, Olomouckého kraje a také města Přerova. Předpokládáme, že doba, po kterou budeme poskytovat sociální službu azylový dům, výrazně převýší dobu udržitelnosti projektu.
A dlouhodobé plány Charity Přerov v oblasti sociálních služeb?
Charita Přerov v současné době poskytuje 4 péčové sociální služby a 6 preventivních sociálních služeb se širokým spektrem cílových skupin. Vždy se snažíme co nejlépe reagovat na potřeby lidí, kteří jsou dlouhodobě nebo se náhle ocitli v nepříznivé sociální situaci v ORP Přerov, ať už v oblasti zdravotní, sociální nebo formou humanitární pomoci, prostřednictvím Střediska materiální pomoci. To poskytuje zdarma potravinovou a materiální pomoc potřebným. Také se podílíme na střednědobém a akčním komunitním plánování v přerovském a kojetínském regionu. Tím máme dostatečný přehled o tom, jaké služby chybí, a pokud je to v našich možnostech a navazuje to na činnosti, které Charita Přerov poskytuje, snažíme se co nejúčinněji přispět svým dílem ke zmírnění dopadu nedostatečné kapacity služeb. V návaznosti na projekt azylového bydlení nyní rozvíjíme myšlenku provozování noclehárny o kapacitě do 15 osob v Přerově. V letošním roce jsme rozšířili působnost Nízkoprahového denního centra Lorenc o terénní formu ve městě Kojetín a v příštím roce bychom chtěli, aby zde měla své místo také ambulantní forma služby, která by poskytla lidem bez přístřeší i místo pro osobní hygienu, přípravu jednoduché stravy a krátký odpočinek. Mezi jinými aktivitami jsme například od března tohoto roku začali provozovat CharityTaxi pro držitele ZTP průkazu, v automobilu s úpravou pro přepravu osob na invalidním vozíku. Pro velký zájem chceme cílovou slupinu rozšířit o seniory. Takovými malými kroky se stále podílíme na zlepšení situace lidí žijících v ORP Přerov, kteří jsou v obtížných situacích.
Přemýšlíte o dalších projektech nebo službách, jež by navazovaly na služby poskytované Azylovým domem?
Moc bychom si přáli, aby lidé, kterým bude končit doba pobytu v azylovém domě, a budou připraveni na samostatné bydlení, našli vhodné trvalé ubytování, které by je dále vybízelo k udržení si běžného bydlení a neupadli vlivem přemrštěných nájmů a jiných požadavků a okolností zpět do situace, ve které se nacházeli před pobytem v AD. To už ale není v této chvíli v moci Charity Přerov.
Mohou jednotlivci nebo organizace přispět k podpoře a úspěchu tohoto projektu?
Za každý dar jsme velmi vděční. V této fázi stavby by nám pomohly finance na pokrytí 5% spoluúčasti na celkové hodnotě projektu, což činí přibližně 1,6 mil Kč.
Na podzim bude nutné vybavit dům nábytkem a ostatním vybavením. Zde přivítáme i jinou formu příspěvku od firem i jednotlivců, například formou slevy z pořizovací hodnoty vybavení, či poskytnutím staršího, zcela funkčního vybavení, nebo i jinak.
Na našich webových stránkách www. prerov.charita.cz je u propagace projektu uveden QR kód, prostřednictvím kterého mohou dárci na projekt přispět libovolnou částkou.
Ve dnech 10. a 11. 12. 2024 proběhla v olomoucké Pevnosti poznání konference ITI pro představitele všech aglomerací ČR, zástupců řídicích orgánů jednotlivých opera...
ITI Olomoucká aglomerace zahajuje průzkum veřejného mínění zaměřený na vyhodnocení efektivity své outdoorové kampaně, která probíhala na konci roku 2023 a začátku...