Olomoucká aglomerace má novou Integrovanou strategii
Synergii a efektivní nakládání s veřejnými prostředky poskytne nová Integrovaná strategie Olomoucké aglomerace. Umožní totiž financování projektů z více než jedn...
Co má společného Cena Víta Brandy a naše Olomoucká aglomerace? Co to vůbec ta Cena Víta Brandy je a k čemu slouží? Odpověď na tyto otázky a ještě mnohem více informací se dozvíte v následujícím článku.
Cena Víta Brandy je soutěžní přehlídka, jejímž cílem je ocenit realizaci dopravních staveb, které obohacují veřejný prostor. To znamená stavby, které jsou dobře zvládnuté nejen technicky, ale i koncepčně a zároveň jsou citlivě zasazené do okolního prostředí, příjemné pro uživatele a esteticky přitažlivé. Cena byla určena především městům a obcím za dopravní stavby nebo jiná opatření, kterými se zlepšily podmínky pro aktivní mobilitu, trávení volného času, kultivaci veřejného prostoru, ochranu životního prostředí nebo zmírnění klimatických změn.
Soutěžní přehlídky se mohli zúčastnit jednotliví autoři či týmy – architekti či urbanisté, města, regiony, kraje a další organizace v ČR nebo SR. Vítězný projekt je právě nositelem čestného ocenění „Vítěz Ceny Víta Brandy 2022“. Hlavní Cenu Víta Brandy 2022 za dopravní stavbu nebo opatření získala společnost Jakub Cigler Architekti za revitalizaci Moskevské ulice v Praze 10. Zvláštní cena za opatření pro chodce byla udělena Atelieru Fontes za projekt cesty podél Staré Ponávky nad sídlištěm Komárov v Brně a zvláštní cena za opatření pro cyklisty městu Třebíč za plošná opatření pro cyklisty. Speciální cenu poroty obdržela komunitní skupina místních dobrovolníků města Strmilov za projekt cesty strmilovské vody. Výběr nejlepších proměn veřejného prostoru najdete ve SBORNÍKU NOMINOVANÝCH PROJEKTŮ.
Co má tedy výše uvedené společného s naší Olomouckou aglomerací? Součástí projektů, které byly nominovány do soutěžní přehlídky samotnou porotou, se stala také Síť cest pro cyklostezky v Olomoucké aglomeraci. Jedná se o vybudovanou komplexní síť cyklistické infrastruktury, která vznikla na základě propojení 300 kilometrů cyklistických komunikací, a to také díky podpoře integrovaných teritoriálních investic Olomoucké aglomerace.
Dalším úspěchem na poli budování cyklistické infrastruktury je pro naši aglomeraci také zmínka v Evropském atlasu mobility, Fakta a údaje o dopravě a mobilitě v Evropě 2022. V atlasu je uvedena síť cyklostezek a cyklotras Uničova v kontextu srovnání s „mekkou cyklistiky“, kterou představuje metropole Amsterdam. Uničov mimo jiné je právě součástí naší aglomerace, kde se v posledních pěti letech navýšil počet kilometrů cyklistických komunikací o 116 km, takže má celkově síť přes 400 km.
My jako tým ITI, který představuje odbor dotačních projektů statutárního města Olomouce, jsme velmi hrdí na dosažené úspěchy a jsme rádi, že je rozvoj území naší aglomerace vidět.
Synergii a efektivní nakládání s veřejnými prostředky poskytne nová Integrovaná strategie Olomoucké aglomerace. Umožní totiž financování projektů z více než jedn...
V plánovacím období 2014-2020 se velmi osvědčilo implementovat integrované projekty na podporu rozvoje cyklistické infrastruktury na základě tzv. vyhledávací studie cykl...